cytaty-motywacyjne-ludzie-pasje-wartosci

Cytaty motywacyjne: Ludzie Pasje Wartości

Skąd w książkach motywacyjnych publikacja dla młodych ludzi stojących przed wyborem drogi życiowej? Nie pomyliłam się. Po pierwsze – jestem młoda i zawsze będę, po drugie – lubię się uczyć. Po trzecie – lubię słuchać innych, a jeśli opowiada mi o sobie człowiek, który czegoś ważnego w życiu dokonał – zamieniam się w słuch.

Nie wszystkie osoby zaproszone do tej publikacji cenię, o niektórych – przyznaję – usłyszałam po raz pierwszy, ale są takie słowa, które zapadły mi w pamięć. Zapisałam je. Dla siebie i dla Ciebie. Może także coś w Tobie obudzą, jakoś Cię dotkną, zmobilizują i nawet przysypane czasem odezwą się, gdy będą potrzebne. Tak dzieje się z ważnymi słowami – niby ich nie ma w naszej pamięci, ale kiedy pojawia się misja do wykonania – wracają. Wierzę w siłę słów.

Kilkanaście zapisanych cytatów łączą pewne nici. Wątki wspólne. I to nie jest teoria wymyślona na wygodnej kanapie, tylko prawda przeżyta sobą. Lubię czytać słowa przeżyte i sprawdzone sobą. Każde „wydaje mi się” wyczuwam na odległość i zostawiam na półce. Dziękuję – nie skorzystam.

Jeśli masz ochotę – przeczytaj wszystkich. Dla mnie najważniejsze są trzy wątki:

✿  Wytrwałość
Maja Włoszczowska, mistrzyni świata w kolarstwie górskim:

Jednak żeby być w czymś naprawdę niezłym, trzeba włożyć w to sporo wysiłku – minimum dwa, trzy lata treningu na wyrobienie sobie odpowiednich nawyków i techniki. Wtedy ta satysfakcja jest o niebo większa niż na początku.

Słyszysz to? Dwa, trzy lata na wyrobienie nawyków! I mówi to mistrzyni świata. A ja tracę wobec siebie cierpliwość, kiedy po tygodniu coś mi nie wychodzi i wracam do starych przyzwyczajeń…

Kajetan Kajetanowicz, rajdowy mistrz Europy:

Jest takie powiedzenie: zanim przemówisz, posłuchaj, zanim zareagujesz, pomyśl, zanim się poddasz, spróbuj.

Tylko tyle – spróbuj. Mały krok. Zrezygnować zawsze zdążysz. Co Ci szkodzi spróbować?

Beata Pawlikowska:

W życiu nie chodzi o to, żeby zrobić coś szybko. Chodzi o to, żeby to zrobić skutecznie.

Bingo. Właśnie takie jest moje podejście do odchudzania. Nie szybko – skutecznie. Jest taka reklama jakiegoś środka na odchudzanie, reklamowanego przez (podobno) mistrzynię fitness czy jakoś tak. Może jest mistrzynią, chociaż dziwi mnie jej zgoda na udział w takiej reklamie. Pojawia się tam hasło, że odchudzanie powinno być szybkie. I ja mam uwierzyć, że to są słowa, za którymi stoi osoba profesjonalnie zajmująca się sportem?

✿  Świadomość celu
Ojciec Jan Góra:

„(…) nie podejmowałem rozmów na płaszczyźnie, która mi nie odpowiadała. W milczeniu starałem się zdystansować od przeszkody i starałem się robić swoje.”

Dawno nie widziałam ładniej nazwanego… dystansu do wypowiadanych słów. Po prostu robić swoje. Ale zachować eleganckie milczenie. Komuś to nie odpowiada? Trudno, tak bywa. Nie ta płaszczyzna…

Jan Miodek (o reakcji rodziców na jego wybór polonistyki):

Uszanowali moje marzenie i pozwolili je realizować.

Ujęły mnie te słowa. Tak, również ze względu na moich Rodziców, którzy zrobili to samo i ze względu na moje pragnienie, żeby z takim samym szacunkiem zachować się wobec moich dzieci. Ale nie tylko dlatego. Chcę szanować swoje marzenie. Swoje marzenia. Po coś we mnie są, mają jakieś zadanie do wykonania. Prowadzą. Są piękne 🙂

✿  Misja, pasja
Roman Polko:

Źródłem sukcesu i determinacji, która się we mnie pojawiła, była pasja.

Pasja, determinacja, sukces. Taka droga. Ten kierunek, nie odwrotny.

Łukasz Żygadło, siatkarz:

Jeżeli trafisz na ludzi, którzy są najlepszymi specjalistami w tym, co robią, to jesteś w stanie przekroczyć własne bariery.

Bardzo lubię spotykać mistrzów w swojej dziedzinie. Potrafią z błyskiem w oku opowiadać o tym, co robią i są w tym cali. Budzą we mnie podziw i szacunek. Chcę się od nich uczyć.

I na koniec – perełka od Andrzeja Blikle:

Zdałem sobie sprawę, że wszystkie moje najszczęśliwsze wybory były wynikiem tego, że coś mi się w życiu nie udało.

Piękne, prawda? Wiem, że takie rzeczy dostrzega się z perspektywy czasu, a nie w ferworze walki, a podczas odchudzania cały czas o coś walczymy i mnóstwo razy coś nam się nie udaje 🙂 Ale gdyby tak, mając świadomość przegranej, otrzepać się i zapytać samej siebie: to jaki szczęśliwy wybór masz teraz księżniczko przed sobą?

Ludzie-Pasje-Wartości. Rozmowy o dokonywaniu wyborów.
Inicjatywa: Beata Narewska.
Mobe Polska, Warszawa 2015

2 komentarze

  1. Zanim sięgnę do książki (a zachęca), to sobie wydrukuję cytaty wybrane przez Ciebie i powieszę nad łóżkiem. Od czegoś trzeba zacząć 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *