cytaty-motywacyjne-ludzie-pasje-wartosci

Cytaty motywacyjne: Ludzie Pasje Wartości

Skąd w książkach motywacyjnych publikacja dla młodych ludzi stojących przed wyborem drogi życiowej? Nie pomyliłam się. I chodzi nie tylko o ładnie brzmiące hasła motywacyjne. Po pierwsze – jestem młoda i zawsze będę, po drugie – lubię się uczyć. Po trzecie – lubię słuchać innych, a jeśli opowiada mi o sobie człowiek, który czegoś ważnego w życiu dokonał – zamieniam się w słuch. Taka opowieść motywuje mnie do ćwiczeń i do wytrwałości na co dzień.

Nie wszystkie osoby zaproszone do tej publikacji cenię, o niektórych – przyznaję – usłyszałam po raz pierwszy, ale są takie słowa – cytaty motywacyjne – które zapadły mi w pamięć. Zapisałam je. Dla siebie i dla Ciebie. Może także coś w Tobie obudzą, jakoś Cię dotkną, zmobilizują do treningu i nawet przysypane czasem odezwą się, gdy będą potrzebne. Na przykład gdy niezbędna okaże się motywacja do odchudzania. Tak dzieje się z ważnymi słowami – niby ich nie ma w naszej pamięci, ale kiedy pojawia się misja do wykonania – wracają. To słowa motywacyjne. Wierzę w siłę słów.

Kilkanaście zapisanych cytatów łączą pewne nici. Poniższe cytaty motywacyjne mają wątki wspólne. I to nie jest teoria wymyślona na wygodnej kanapie, tylko prawda przeżyta sobą. Lubię czytać słowa przeżyte i sprawdzone sobą. To są dopiero prawdziwe teksty motywacyjne. Każde „wydaje mi się” wyczuwam na odległość i zostawiam na półce. Dziękuję – nie skorzystam.

Jeśli masz ochotę – przeczytaj wszystkich. Mój wybór cytatów oparłam na najważniejszych trzech wątkach:

✿  Wytrwałość
Maja Włoszczowska, mistrzyni świata w kolarstwie górskim:

Jednak żeby być w czymś naprawdę niezłym, trzeba włożyć w to sporo wysiłku – minimum dwa, trzy lata treningu na wyrobienie sobie odpowiednich nawyków i techniki. Wtedy ta satysfakcja jest o niebo większa niż na początku.

Słyszysz to? Dwa, trzy lata na wyrobienie nawyków! I mówi to mistrzyni świata. Tego uczy sport! A ja tracę wobec siebie cierpliwość, kiedy po tygodniu coś mi nie wychodzi i wracam do starych przyzwyczajeń…

Kajetan Kajetanowicz, rajdowy mistrz Europy:

Jest takie powiedzenie: zanim przemówisz, posłuchaj, zanim zareagujesz, pomyśl, zanim się poddasz, spróbuj.

Tylko tyle – spróbuj. Mały krok. To trening, pomagający zebrać siły do walki. Zrezygnować zawsze zdążysz. Co Ci szkodzi spróbować?

Beata Pawlikowska:

W życiu nie chodzi o to, żeby zrobić coś szybko. Chodzi o to, żeby to zrobić skutecznie.

Bingo. Właśnie takie jest moje podejście do odchudzania. Moja motywacja do odchudzania. Nie szybko – skutecznie. Jest taka reklama jakiegoś środka na odchudzanie, reklamowanego przez (podobno) mistrzynię fitness czy jakoś tak. Może jest mistrzynią, chociaż dziwi mnie jej zgoda na udział w takiej reklamie. Pojawia się tam hasło, że odchudzanie powinno być szybkie. I ja mam uwierzyć, że to są słowa, za którymi stoi osoba profesjonalnie zajmująca się sportem?

✿  Świadomość celu
Ojciec Jan Góra:

„(…) nie podejmowałem rozmów na płaszczyźnie, która mi nie odpowiadała. W milczeniu starałem się zdystansować od przeszkody i starałem się robić swoje.”

Dawno nie widziałam ładniej nazwanego… dystansu do wypowiadanych słów. To dopiero cytat motywacyjny – po prostu robić swoje. Ale zachować eleganckie milczenie. Komuś to nie odpowiada? Trudno, tak bywa. Nie ta płaszczyzna…

Jan Miodek (o reakcji rodziców na jego wybór polonistyki):

Uszanowali moje marzenie i pozwolili je realizować.

Ujęły mnie te słowa. Tak, również ze względu na moich Rodziców, którzy zrobili to samo i ze względu na moje pragnienie, żeby z takim samym szacunkiem zachować się wobec moich dzieci. Są takie sentencje motywacyjne, które razem z siłą przynoszą wdzięczność… Ale nie tylko dlatego. Chcę szanować swoje marzenie. Swoje marzenia. Po coś we mnie są, mają jakieś zadanie do wykonania. Prowadzą. Są piękne 🙂

✿  Misja, pasja
Roman Polko:

Źródłem sukcesu i determinacji, która się we mnie pojawiła, była pasja.

Pasja, determinacja, sukces. Taka droga. Ten kierunek, nie odwrotny.

Łukasz Żygadło, siatkarz:

Jeżeli trafisz na ludzi, którzy są najlepszymi specjalistami w tym, co robią, to jesteś w stanie przekroczyć własne bariery.

Bardzo lubię spotykać mistrzów w swojej dziedzinie. Potrafią z błyskiem w oku opowiadać o tym, co robią i są w tym cali. Budzą we mnie podziw i szacunek. Chcę się od nich uczyć.

I na koniec – perełka od Andrzeja Blikle:

Zdałem sobie sprawę, że wszystkie moje najszczęśliwsze wybory były wynikiem tego, że coś mi się w życiu nie udało.

Piękne, prawda? Zdecydowanie najlepszy cytat motywacyjny jaki czytałam. Wiem, że takie rzeczy dostrzega się z perspektywy czasu, a nie w ferworze walki, a podczas odchudzania cały czas o coś walczymy i mnóstwo razy coś nam się nie udaje 🙂 Ale gdyby tak, mając świadomość przegranej, otrzepać się i zapytać samej siebie: to jaki szczęśliwy wybór masz teraz księżniczko przed sobą?

Ludzie-Pasje-Wartości. Rozmowy o dokonywaniu wyborów.
Inicjatywa: Beata Narewska.
Mobe Polska, Warszawa 2015

2 komentarze

  1. Zanim sięgnę do książki (a zachęca), to sobie wydrukuję cytaty wybrane przez Ciebie i powieszę nad łóżkiem. Od czegoś trzeba zacząć 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *