Jak prawidłowo dobrać kije do Nordic Walking?

Dobrze dobrane kijki nordic walking są jak buty – albo jest Ci z nimi wygodnie, albo nigdy się do nich nie przyzwyczaisz – tu nie ma miejsca na kompromis. Ponieważ będą Ci towarzyszyć podczas czynności, która ma wspomagać Twoje zdrowie, a przy tym być przyjemna, przymierzając je, nie możesz wmawiać sobie, że „jakoś to będzie”, albo „przyzwyczaję się” – po prostu musisz się z nimi czuć komfortowo. Zaczynamy. Odpowiedź na pytanie: jakie kijki do nordic walking będzie rozbudowana.

Zaczynasz przygodę z kijkami i masz mnóstwo pytań? A może zastanawiasz się, jak Nordic Walking pomaga w odchudzaniu? Zapisz się na bezpłatny cykl 5 listów z moimi największymi odkryciami, sprawdzonymi sposobami na wyjście i dużą dawką motywacji.

Czym się różnią kije trekingowe od tych do nordic walking?

Wchodząc do sklepu, przyglądając się kijkom i zastanawiając się, jakie kupić, zwróć uwagę, żeby koncentrować się na sprzęcie do nordic walking – nie do trekkingu. Co to oznacza w praktyce? Obłą rączkę, bez profilowania. Jej gładka budowa ułatwi przyleganie wewnętrznej części dłoni podczas marszu.

Kije trekkingowe, przeznaczone do chodzenia po górach, zbudowane są tak, by ułatwić ich pionowe trzymanie, podczas gdy kije do nordic walking służą do marszu po równej powierzchni – mają do nas naturalnie „wracać” bez konieczności ściskania rączki.

Ponadto, kije trekingowe z definicji przeznaczone do przewożenia i używania jedynie na określonym terenie, są składane, aby ułatwić transport. Jeśli już masz kijki trekingowe, lepiej zacząć marsze z nimi, niż od razu decydować się na najdroższe kije nordic walking jakie tylko znajdziesz w sklepie. Jestem zwolenniczką korzystania z rozwiązań i możliwości, które mamy pod ręką. Sprawdź, czy odpowiada Ci ten rodzaj aktywności, jakie trasy lubisz najbardziej i dopiero wtedy wybierz kijki nordic walking odpowiadające Twoim oczekiwaniom i częstotliwości marszów.

Czekasz na efekty aktywności fizycznej? Jesteś bliska rezygnacji? Minibook Motywacja do ćwiczeń gdy waga nie spada: 6 powodów pomoże Ci wytrwać i osiągnąć cel. Kup teraz za 7 zł.

Jeśli kije nordic walking będą używane tylko przez Ciebie, lepiej kupić takie o stałej długości. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam składane kijki do nordic walking, sądziłam że będą bardzo wygodne. Przez długi czas nie miałam z nimi żadnych problemów. Ustawione odpowiednio do mojego wzrostu, sprawdzały się idealnie. Do czasu, gdy regulowaliśmy ich wysokość dla mojego męża. Ponowna zmiana dla mnie zakończyła się niespodziewanym złożeniem podczas marszu.

Kije do nordic walking są wyposażone w nakładki, zwane także „bucikami”, umożliwiające wędrówkę po betonie czy asfalcie. Wbrew opiniom pojawiającym się w dyskusjach o marszu z kijkami jest on możliwy nie tylko na drogach naturalnych czy leśnych terenach.

Od kiedy kilkanaście lat temu zachwycili się nim Norwegowie, gumowe nakładki stały się niezbędnym elementem wyposażenia, pozwalającego na rozpoczęcie marszu niemal dosłownie tuż po wyjściu z domu.

Jak dobrać dobre kijki do nordic walking?

Stań wyprostowana na naturalnie rozstawionych nogach i oprzyj kij w taki sposób, by tworzył z podłogą kąt prosty. Twoja zgięta w łokciu ręka obejmująca kijek również powinna tworzyć kąt prosty.

Możesz także posłużyć się wzorem, mnożąc swój wzrost przez 0,68. Przykładowo dla wzrostu 164 cm będzie to 164 x 0,68 czyli 111 cm. Ponieważ kije nordic walking (te, które nie są składane) produkowane są w długościach co 5 cm, wybór powinien paść na takie o długości 110 cm. Dobrze dobrana długość kijka warunkuje poprawność Twoich kroków i w konsekwencji – prawidłową postawę całego ciała podczas marszu.

Gdy dopiero zaczynasz przygodę z nordic walking, albo nastawiasz się na spokojniejszy, bardziej rekreacyjny marsz, lepiej wybrać krótsze kijki. Jak pisał Marko Kantaneva, na wybór określonej długości mają wpływ „Sprawność fizyczna, rozciągnięcie, proporcje kończyn, tempo i rodzaj terenu po którym się chodzi” Wysokość kijków będzie się przekładała na Twoją wygodę.

Kije do nordic walking – z jakiego materiału?

W sklepach spotkasz kijki nordic walking wykonane z aluminium, tytanu albo włókna węglowego. Te ostatnie są najlżejsze i najdroższe. Przymierz je w dłoni, przejdź się – sprawdź, jak się czujesz z tak lekkim sprzętem. Najdroższy nie zawsze oznacza „najlepszy dla mnie”, kijki musisz naprawdę „czuć”.

Doświadczenie „porywania” kijków przez silny wiatr nie jest przyjemne ani bezpieczne. To ma być sprzęt, nad którym całkowicie panujesz.

Najpopularniejsze jest połączenie aluminium i włókna węglowego – to średni przedział cenowy, w którym warto wybrać kijki do nordic walking dla siebie, mając pewność, że kupujemy sprzęt dobrej jakości, który będzie nam służył długo i dobrze, niezależnie od pory roku.

Kijki do nordic walking – jakie kijki wybrać?

Exel jako pierwszy produkował kijki do Nordic Walking według wskazówek twórcy tej metody, Marko Kantanevy. Wtedy była to jedyna firma wytwarzająca odpowiedni sprzęt, teraz możemy wybierać spośród takich marek jak KV+, Leki, One Way, Swix czy Longi. Z kolei Leki jako pierwszy wprowadził system wypinanej rękawiczki.

Produkty każdej firmy mają swoich entuzjastów i w każdej z nich znajdziemy dobre i wytrzymałe modele. Zwykle pozostajemy przy pierwszym rodzaju, z którym chodziło nam się naprawdę komfortowo.

Czekasz na efekty aktywności fizycznej? Jesteś bliska rezygnacji? Minibook Motywacja do ćwiczeń gdy waga nie spada: 6 powodów pomoże Ci wytrwać i osiągnąć cel. Kup teraz za 7 zł.

Tak jak z każdego rodzaju sprzętem, lepiej postawić sobie pytanie: na czym zależy mi najbardziej? Na lekkości kijków? Szybkim wypinaniu rękawiczki? Jak najmniej zużywających się końcówkach? Zacznijmy od cechy, która jest dla nas najważniejsza i w ten sposób, krok po kroku, dobierajmy modele znajdujące się w zasięgu naszych możliwości finansowych.

Dlaczego rękawiczka a nie pasek przy kijach do nordic walking?

Odpowiadając najkrócej: żeby jak najlepiej trzymały się dłoni. Wypinana rękawiczka w połączeniu z gładką rączką i lekkim kijem tworzą całość pomagającą nam w zachowaniu naturalnego rytmu marszu, odpychaniu się od podłoża i płynnym przenoszeniu ciężaru ciała.

System wypinania rękawiczki pozwala nam na szybkie sięgnięcie po wodę czy telefon. Dzięki niej nie musimy kurczowo zaciskać palców na kijkach.

Podczas marszu możemy także robić przerwy na ćwiczenia z kijami, bez konieczności „wyplątywania się” z zapięć przy rękach.

Jak prawidłowo chodzić z kijkami?

Ważna jest koordynacja ruchów i świadoma praca nad każdym elementem marszu. Raz nabyte przyzwyczajenia trudno zmienić – co nie znaczy oczywiście, że nie jest to możliwe 🙂

Podczas marszu pracuje całe ciało: ramiona i nogi – naprzemiennie (lewa ręka i prawa noga z przodu, prawa ręka i lewa noga z tyłu – i tak na zmianę). Ramionami ruszamy od barków, nie tylko od łokci. Dłonie: zamknięte z przodu na kijkach, otwarte za biodrem. Zmiana: otwarte – zamknięte odbywa się na wysokości biodra.

Właśnie tutaj sprawdzają się rękawiczki do nordic walking. Kijki podczas otwierania dłoni trzymają się jej równie mocno a my możemy skupić się na ruchu, zamiast na kurczowym trzymaniu kijków.
Ruch dłoni kończy się za biodrem, nie na jego wysokości. Dzięki temu utrzymujemy prostą sylwetkę.

Podsumowując: na co zwrócić uwagę, wybierając kije do nordic walking?

– rączka – bez profilowania
– długość – dobrana do wzrostu i kondycji
– wyposażenie: gumowe końcówki i rękawiczka

Zaczynasz przygodę z kijkami i masz mnóstwo pytań? A może zastanawiasz się, jak Nordic Walking pomaga w odchudzaniu? Zapisz się na bezpłatny cykl 5 listów z moimi największymi odkryciami, sprawdzonymi sposobami na wyjście i dużą dawką motywacji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *