Juliana Buhring: Droga, którą jadę

Juliana Buhring postanowiła objechać świat na rowerze, żeby nie poddać się rozpaczy po śmierci ukochanego. Zdecydowała się na to po kilkumiesięcznym treningu, ale oczywiście – jak przed każdą podróżą – nie wiedziała, co ją czeka. Mimo planów, przygotowań i wsparcia nie jesteśmy przecież w stanie przewidzieć wszystkich możliwych okoliczności tego, na co się decydujemy.

Opowieść Juliany jest dla mnie niezwykle motywującym przewodnikiem odnoszącym się pośrednio do wszystkich dużych projektów, jakich się podejmuję.

Poznawała siebie, mierzyła się z trudnościami, załamywała się i podejmowała decyzję, aby jechać dalej – czasem tylko ze względu na wrodzony upór.

Juliana Buhring Droga, którą jadę

Niejednokrotnie miała też okazję przekonać się, ile były warte „pewniki”, z jakimi ruszała w trasę – opinie na temat poszczególnych miejsc czy ich mieszkańców. Gdyby tam nie dotarła, nigdy nie miałaby okazji ich zweryfikować.

Dowiedziała się też, czy raczej: sprawdziła, ile ma w sobie siły i determinacji. Wszędzie tam, gdzie mogła liczyć tylko na siebie i czuła, że zbliża się do granicy wyczerpania, okazywało się, że ciągle jeszcze istnieją pokłady, z których może czerpać. Gdyby nie sytuacje, które sama określiła jako „ścianę” nigdy nie przekonałaby się, jakie są głębokie.

Zyskała dystans – do siebie, do świata, do zdania innych ludzi, do opinii na swój temat i do tego wszystkiego, co przed wyprawą wydawało się ogromnie ważne:

Jestem mniej chętna do kompromisów z sobą czy z innymi, mniej skora do wybaczania sobie słabości, nie mam czasu na codzienne fidrygałki, które kiedyś wydawały mi się tak ważne, jak dbanie o siebie, ploteczki, przejmowane się tym, co inni o mnie myślą. (s. 162)

Taką wolność daje sprawdzenie własnych granic, pełne odczuwanie siebie, pewność własnej drogi i celu, do którego zmierzamy.

Juliana Buhring: Droga, którą jadę.
Przekład: Paweł Kwaśniewski
Wydawnictwo Amber, Warszawa 2016

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *