Katarzyna Żbikowska-Jusis: Kobieta w biegu

Czytasz o bieganiu, ale możesz myśleć o każdej innej dyscyplinie sportowej, szczególnie takiej, która wymaga wyjścia z domu. Odnajdziesz tu motywację, sprawdzone sposoby na zmobilizowanie się do wysiłku i historię, która może Cię zainspirować do podjęcia zmian.

Autorka pisze o swojej codzienności – małych, pojedynczych decyzjach, składających się na jej świat – żony, mamy i biegaczki. Nie koloryzuje, nie upiększa, pisze wprost o słabości i niejednokrotnym przełamywaniu się, by w największą niepogodę ruszyć w trasę. Przyznaje przy tym:

Jeszcze nie zdarzyło mi się żałować tego, że wyszłam na trening. (s.37)

Priorytety – tak. Raz będzie to bajka dla dziecka, innym razem – kilkudniowy wyjazd na zawody. Bo biegając nie przestaje być mamą, a jako mama pozostaje biegaczką.

Katarzyna Żbikowska-Jusis Kobieta w biegu

Korzyści z biegania? Jest ich wiele. Do doskonałego samopoczucia, pięknego wyglądu, zdrowia i satysfakcji dostajemy siłę do realizacji celów innych niż sportowe, energię do działania i przekonanie, że możemy sięgać wysoko.

W istotny sposób zmienia się też nasze postrzeganie nie tylko swojego ciała, ale otaczającej nas rzeczywistości: zyskujemy dystans do problemów i zaczynamy skupiać się na tym, na co mamy wpływ, skutecznie odsuwając sprawy, których nie zmienimy niezależnie od poświęconej energii:

Zaczynając trenować, uczymy się zmieniać to, co da się zmienić, i akceptować to, na co nie mamy wpływu. (s. 117)

Katarzyna Żbikowska-Jusis:
Kobieta w biegu. Jak pogodzić pasję z codziennością i odnaleźć radość w życiu.
Galaktyka, Łódź 2015

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *