pomoc-w-odchudzaniu-praca-z-coachem

Pomoc w odchudzaniu: praca z coachem

Odchudzanie zaczyna się na długo przed odchudzaniem 🙂 Zanim zrobisz pierwszy krok, zaczniesz działać – pójdziesz na spacer albo zdecydujesz się na inną niż dotychczas listę zakupów – coś w Tobie zaczyna się dziać, coś mówi: „dość!” albo „nie chcę już dłużej czekać”. To ważny i potrzebny czas. Powiedziałabym nawet, że niezbędny, żeby decyzja i wypływające z niej działania były naprawdę Twoje. Nie koleżanek, nie reklam, nie bliskich, tylko Twoje. Dlaczego? Żeby nie zrezygnować z nich przy pierwszej nadarzającej się okazji (a tych w codzienności nie brakuje…)

Słuchaj siebie w tym czasie i… daj sobie ten czas. Jeśli jeszcze nie zaczęłaś odchudzania, być może coś w Tobie potrzebuje go więcej. Poganianie, oczekiwania to presja. Pod presją działamy w taki sposób, żeby skończyć z czymś jak najszybciej i zrobić tylko tyle, ile konieczne, żeby ktoś się od nas wreszcie „odczepił”. Pod presją nie ma miejsca na inwencję, eksperymenty, spontaniczność ani radość. W działaniu w zgodzie ze sobą – jak najbardziej. W odchudzaniu też 🙂

Dlaczego odchudzanie jest takie trudne?

A dlaczego inne działania są dla Ciebie trudne? Co sprawia, że myślisz: nie dam rady? A co sprawia że czujesz radość i ochotę, żeby zacząć? Tu nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, pasującej do każdej sytuacji i motywacji. Najlepiej i najefektywniej pracować z taką, która będzie Twoja – osobista, skrojona na miarę. W której – jak w dobrze wymierzonym stroju, uszytym z Twojego ulubionego materiału – będzie Ci wygodnie.

Swoje najgłębsze „dlaczego?” i „jak?” możesz znaleźć i nazwać sama. Przecież je w sobie nosisz 🙂 Możesz też skorzystać ze wsparcia coacha, który swoim aktywnym słuchaniem i umiejętnym zadawaniem pytań pomoże Ci je odkryć. Pozostając przy porównaniu szycia na miarę: coach nie zaproponuje Ci przymierzenia gotowej sukienki, żeby sprawdzić, jak bardzo pasuje i co ewentualnie poprawić. Coach poprzez zadawane pytania pomoże Ci odkryć, jakiego stroju naprawdę pragniesz i co możesz zrobić, żeby go mieć.

Coaching w odchudzaniu

Panie, z którymi pracuję, przychodzą do mnie także dlatego, że poznały moją historię odchudzania, przeczytały artykuł na moim blogu albo usłyszały o mnie od znajomej. Jednym z ich oczekiwań przed spotkaniem jest to, aby wziąć coś z mojego doświadczenia i odnieść do własnego życia. Dzielę się wtedy tym co odkrywałam, zaznaczając jednocześnie, że właśnie na moment wychodzę z roli coacha. Jak refren powtarzam: weź z tego to, co jest dla Ciebie. Potraktuj jak inspirację, nie wyrocznię.

Kiedy jesteśmy skupione na szukaniu rozwiązania, intuicja podpowie nam, co wybrać na tym konkretnym etapie i w tym konkretnym momencie naszego życia. Nie zawsze i nie dla wszystkich idealnym rozwiązaniem będzie całkowite odstawienie słodyczy. Nie zawsze i nie dla wszystkich idealnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie porannych treningów poza domem. Nie zawsze i nie dla wszystkich idealnym rozwiązaniem będzie całkowita zmiana jadłospisu.

W dobrze zadanych pytaniach i udzielonych na nie szczerych odpowiedziach chodzi właśnie o to, by dotrzeć do tego, co naprawdę chcę zrobić, na czym zależy mi najgłębiej. Siła mojego „chcę” przełoży się na dostrzeżenie całego wachlarza możliwości. Od strony osoby słuchającej kierowanych do mnie pytań pamiętam to doświadczenie jako nagłe „olśnienie”, bo zobaczyłam coś, czego wcześniej sobie nie uświadamiałam. Od strony coacha widzę to jako zmianę nie tylko na twarzy, ale czasami także w całej postawie ciała: widzę to! Jejku, to naprawdę jest możliwe!

Wsparcie w odchudzaniu

Wtedy zaczyna się kolejny etap pracy – budowanie ścieżki od tego miejsca, w którym jestem, do miejsca, w którym chcę być. Jedną z możliwości jest odkrycie pierwszego małego kroku, który mogę zrobić już teraz, po przyjściu do domu albo nawet w drodze powrotnej.

Wsparcie coacha może wtedy polegać na odkrywaniu wielu różnych możliwości, dostrzeżeniu jakiej pomocy potrzebuję i skąd na co dzień mogę ją otrzymywać albo na nazwaniu przeszkód które mogą się pojawić razem ze sposobami poradzenia sobie z nimi. Czasami już samo nazwanie tego co może być trudnością, przynosi duże postępy.

Wydobywamy na światło dzienne to wszystko, co do tej pory wydawało się „nie istnieć”, co zbywałyśmy lekceważącym „jakoś to będzie” i nagle okazało się, że na przykład mijaną po drodze piekarnię odwiedzamy kilkanaście razy w miesiącu kupując w niej coś, czego nie zjadłybyśmy w innej sytuacji. Zobaczenie i nazwanie: w poprzednim miesiącu zjadłam 15 drożdżówek na drugie śniadanie bo nie wzięłam ze sobą niczego z domu. Kupowałam je zawsze w tym samym miejscu, z tą samą myślą: „tylko dziś wyjątkowo” – pomaga nam zobaczyć, jakich zmian potrzebujemy i jakich działań, żeby nie okłamywać samej siebie.

Pomoc coacha – nie tylko w odchudzaniu – to za każdym razem podążanie za Klientem poprzez pytania i słuchanie. Dwie osoby, które przyjdą z podobnie nazwanym celem, mogą potrzebować innych pytań, innych narzędzi, inaczej rozłożonych akcentów ciszy i słuchania. Wspólnym elementem każdej sesji jest praca Klienta i Jego odpowiedzialność za cele. Lubię tę różnorodność 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *